TIP
Liečivé účinky
Stévia znižuje pocit únavy, hladinu krvného cukru aj tlak krvi, pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti, zlepšuje imunitu, má antibakteriálne účinky, pomáha pri prevencii zubného kazu, pri zápaloch ďasien pri začínajúcej paradentóze. Zvyšuje odolnosť proti kvasinkovým infekciám. Listy stévie sú bohaté na vitamíny B a C, na flavonoidy, triesloviny, silice i steroly a obsahujú aj dobrú dávku vápnika a draslíka.
Steviu dostanete kúpiť v záhradných centrách Siky Gardens.
Sladká rastlina, ktorá lieči!
Cukor je zákerná droga. Jeho zabijacké pôsobenie je pozvoľné, nebadané a veľmi chutné. Výsledkom sú zápalové ochorenia, ktoré sú spolu s obezitou predstupňom civilizačných chorôb. Zlatou voľbou je stévia.
Steviosid z juhoamerickej rastliny Stevia rebaudiana je 100- až 300-krát sladší ako sacharóza. Je dobrou náhradou za všetky formy cukru i umelých sladidiel. Používa sa v potravinárskom priemysle, v prípravkoch ústnej hygieny a podobne. V domácnostiach stévia nachádza využitie vo forme čerstvých alebo sušených drvených lístkov, prípadne vo forme tekutého či kryštalického koncentrátu, ktorý môže mať horkastú príchuť.
Stévia cukrová nie len pre diabetikov
Diabetikov druhého typu je až 90 percent z celkového počtu ľudí, ktorých postihlo toto ochorenie. Cukrovka 2. typu dnes nepostihuje len starých a starších ľudí, ale trpia ňou čoraz mladšie ročníky. Pri tomto type cukrovky nedochádza k poklesu produkcie inzulínu, ale problémom je jeho vstrebávanie. Bunky, ktoré inzulín spracovávali ostávajú voči nemu odolné – rezistentné. Je to najmä tým, že boli dlhodobo vystavené vysokej hladine cukru. Liečba je i pomocou diéty, ktorá by mala zabezpečiť zníženie cukru v krvi. Prvým pravidlom pri diéte je vyhýbanie sa jednoduchým cukrom a potravinám, ktoré cukor obsahujú. Čo však v prípade, že má cukrovkár chuť na sladké, na koláč či dobrú kávu? Cukor musí niečím nahradiť. Buď umelými sladidlami, ktoré však telu neprospievajú, ba dokonca niektoré boli aj zakázané, alebo môže vyskúšať produkty zo Stévie cukrovej.