TIP:

 

V závesných košoch pekne ukáže červený muškát 'Deep Red' s modrokvitnúcou lobelkou 'Superstar'.


Nebojte sa kombinovať s muškátmi ani bylinky. Je to síce netradičná kombinácia ale vyzerá vkusne.


Úzke striebristé listy rozmarínu a levandule podčiarknu krásu kvetov ružového muškátu. Výsadbu doplňte po rohoch nádoby aj o dúšku citrónovú a pamajorán.


Milovníci ružovej si môžu do jednej nádoby zasadiť muškát 'Salmon Princess', petúnku 'Pink' a ružovú chryzantémovku.

Letné ozdoby (nielen) balkónov

Letničky tvoria dnes už veľkú a rozmanitú skupinu vhodných rastlín na naše balkóny ale aj doplnkov k trvalkovej výsadbe do záhrady. Sú síce len „chvíľková záležitosť“, no vďaka nim docielime, aby bola výsadba nápaditá a každú sezónu iná. Je to už dávna minulosť, keď na našich balkónoch kraľovali len muškáty a petúnie. V záhradníctvach a kvetinárstvach nájdete v debničkách a nádobách bakopy, šalvie, begónie, netýkavky, gazánie, železníky a lobelky pre ich krásne kombinácie u vás doma.

 

Prinášame vám rady a aj niekoľko nápadov čo robiť, aby vás balkónovky tešili krásou. Pretože aj letničkám prináleží vhodná ochrana a opatera. Aby krásne kvitli od skorého leta až do jesene, si v prvom rade musíte zvoliť vhodnú odrodu, potom nádobu a substrát. Zasadeným rastlinám treba vyhradiť miesto, ktoré im bude vyhovovať. No a celé leto zalievať, hnojiť, odstraňovať odkvitnuté kvety a chrániť proti škodcom a chorobám.

 

Veľkosť nádoby musí byť primeraná veľkosti rastline. Veľkým plusom črepníkov z pálenej hliny je, že rastliny v ňom dýchajú. Hlina je však ťažšia (rýchlo saje zálievkovú vodu) a tak manipulácia s takýmito črepníkmi je náročnejšia ako s plastovými, u ktorých je aj údržba jednoduchšia. Hitom posledných sezón sú samozavlažovacie debničky a črepníky, ktoré zaisťujú kontinuálny prísun vody.

 

 

Správna starostlivosť


Ideálnym stanovišťom letničiek je slnečné miesto, s balkónom otočeným na juh alebo západ. Rastliny musia mať dostatok svetla, no pozor aby ich nespálili slnečné lúče. Ak máte balkón otočený na sever, nezúfajte – pre vás sú vhodné napr. begónie.
 
Substrát musí byť vzdušný a  mať vysoký obsah organických látok (rašeliny). Istotou je, keď si zakúpite už hotový substrát - dnes sa tieto už špeciálne miešajú pre konkrétnu skupinu rastlín.


Pravidlo hnojenia platí pri balkónovkách dvojnásobne a to preto, že ich korene majú obmedzený rast a vývin kvôli nádobe. Ich nároky na živiny sú zvýšené. Zo začiatku sezóny treba rastlinkám dodávať dusík ale v čase kvitnutia je to fosfor a draslík. Čím je rastlina väčšia, tým intenzívnejšie prihnojenie potrebuje.
 
Pri starostlivosti je dôležité nezabúdať odstrániť odkvitnuté kvietky a suché listy. Zbytočne rastlinu vysiľujú, lebo tá sa snaží vyživovať každú časť seba samej. Odstránením kvetov zamedzíme dozretiu semien (akoby sme ju oklamali) a rastlina „nahodí“ ďalšie kvety.

 

 

Ako kombinovať letničky?


Letničky sa dajú ľubovoľne kombinovať (až na pár výnimiek). A tak si môžete doslova „vyskladať“ vždy niečo nové, keď vás minuloročná variácia náhodou zunovala. V TIP-e vám pár zaujímavých možností ponúkame.

Naše záhradné centrá:


Tvoríme pre budúcnosť

 

Jedno veľmi staré čínske príslovie hovorí: Ak chceš byť šťastný jeden deň, opi sa. Ak chceš byť šťastný jeden rok, ožeň sa. Ale ak chceš byť šťastný celý život, vybuduj si záhradu. Je to posolstvo, ktoré vždy fungovalo, funguje a bude fungovať. Viete si predstaviť, čo dokáže spraviť s Vami záhrada? Áno, správne. Záhrada zmení Váš život.

Siky Gardens je firma, ktorá nerobí len záhrady. Siky Gardens tvorí krajší svet.