• SikyGardens_zahrada_lowres_08311.jpg
  • 20150419_103432_980x300.jpg
  • slider.jpg
  • slider2.jpg

TIP:

 

V záhradných centrách Siky Gardens nájdete široký sortiment skalničie a rastlín vhodných do skalky ako aj kamene od solitérov až po štrky. Tešíme sa na vašu návštevu.

Skalka vo vašej záhrade

Mnohí z nás majú v spojitosti s ňou pred očami mamu či babku, ktoré ju neúnavne upravujú pred naším domom, či chalupou.

 

Pohľad na harmonicky usporiadanú skalku je relaxačný, rovnako ako starostlivosť o ňu. V súčasnej dobe sa do našich záhrad opäť vracajú skalky, ktoré vytvárajú neopakovateľný prvok... a to preto, lebo nenájdeme na svete dve rovnaké – každá skalka je jedinečná.

Konečne je tu vhodné obdobie na založenie či obnovu skalky - jar na seba tento rok nechala čakať. Pestovanie kobercových trvaliek v skalke si vyžaduje celoročnú starostlivosť. Väčšinou začíname koncom marca odstránením čačinovej prikrývky z najodolnejších druhov a z tých druhov, ktoré kvitnú na jar. Po odkrytí skalku vyčistíme od napadaných listov, odstránime uhynuté či vymrznuté druhy, pritlačíme korene rastlín, ak ich vytiahol mráz. Krovité druhy skalničiek zastrihneme o jednu tretinu. Netreba zabudnúť prisypať zeminu do štrbín medzi kameňmi a zapustiť do pôdy uvoľnené kamene. V tomto období treba myslieť aj na výsadbu nových druhov a rozmnožovanie skalničiek delením. Pri zakladaní novej skalky myslite na dôležité zásady, a to:


 

Miesto


Skalku si založte na slnečnom mieste, kde je i zatienená časť, využite akýkoľvek svah vo vašej záhrade, aby ste mohli pestovať rastliny s rôznymi nárokmi. Najvhodnejšia je južná strana, pretože skalničky majú rady i priame slnko.

 

 

Pôda

 

Skalničky sadíme do zmesi mačiny, piesku a kameňov. Pre tie druhy, ktoré vyžadujú zásaditú pôdu, primiešame vápenec. Ku každej rastline môžete pridať malé množstvo pôdy - podľa individuálnych požiadaviek. Skalničkám sa darí v kyprej, nehnojenej pôde s neutrálnym pH. Po založení skalky počkajte s výsadbou asi dva týždne, aby sa pôda usadila. Sadiť sa môžu iba tie rastliny, ktoré vkladáte do medzier.

 

Kameň


Vďaka kameňom vytvoríte z časti záhrady horskú krajinu, v ktorej môžete pestovať pôvodné ale i jedinečné botanické druhy skalničiek. Kamene záhrade dodávajú nadčasovú krásu, pretože vyžarujú energiu na jednej strane, na strane druhej navodzujú pocity relaxácie, uvoľnenia a načerpania nových síl. (Ale to už zachádzame hlbšie a ďalej od témy – konkrétnejšie východne: a to do záhrad v duchu Feng Shuei.) Do skalky sa používajú kamene rozmanitých tvarov a farieb. Najlepšie je použiť také, ktoré nájdete v blízkom okolí. Najčastejšie sa používa vápenec alebo pieskovec, ale obľúbené sú aj travertíny, ktoré udržujú vlhkosť. Výber prírodného kameňa nájdete aj u nás v záhradníctve, vieme vám pomôcť aj s návrhom skalky či s jej realizáciou. Rastlinky sa vysádzajú priamo do štrbín vzniknutých medzi osadenými kameňmi.

 

Rastliny vhodné do skalky


Všeobecne sa im vraví vankúšovité, tučnolisté, solitéry, rastliny s trpasličím rastom, cibuľoviny a sukulenty. Tu je zoznam najobľúbenejších z nich: cesnak zlatožltý (Allium molly), Trávnička prímorská (Armeria maritima), Tarička (Aubrieta), Iberka vždyzelená (Iberis sempervirens), Plešivec dvojdomý (Antennaria dioica), Flox šidlolistý (Phlox subulata), Mydlica bazalkovitá (Saponaria ocymoides), Levízia (Lewisia), Hlaváčik (Adonis), Saldonelka horská (Soldanella montana).

 

Naše záhradné centrá:


Tvoríme pre budúcnosť

 

Jedno veľmi staré čínske príslovie hovorí: Ak chceš byť šťastný jeden deň, opi sa. Ak chceš byť šťastný jeden rok, ožeň sa. Ale ak chceš byť šťastný celý život, vybuduj si záhradu. Je to posolstvo, ktoré vždy fungovalo, funguje a bude fungovať. Viete si predstaviť, čo dokáže spraviť s Vami záhrada? Áno, správne. Záhrada zmení Váš život.

Siky Gardens je firma, ktorá nerobí len záhrady. Siky Gardens tvorí krajší svet.