Ako pripraviť záhradu na jar
Február nám milo pripomína prvými bielymi snežienkami, že znova môžeme čakať nastávajúce pomalé otepľovanie pôdy, a nielen to, ale hlavne nám pripomína naše blížiace sa záhradkárske povinnosti a zároveň radosti.
V našich záhradách, do ktorých sa čoraz častejšie upierajú naše lačné záhradkárske oči, začínajú kvitnúť niektoré druhy okrasných drevín, trvalky, cibuľoviny a hľúznaté rastliny, prospievajúce najmä na slnečných a vlhkých stanovištiach s dostatočným množstvom živín.
Pravidelne kontrolujme dvojročné rastliny, ktoré chránime pod vrstvou čečiny. Túto ochrannú vrstvu občas odstráňme, aby sme rastliny "vyvetrali". Koncom februára odkrývame trvalky, odstránime im všetky nadzemné časti a pohnojíme ich. Preverujeme stav uskladnených cibuľovín. Skontrolujeme stav balkónových rastlín, ktoré máme vnútri,či sa v nich nerozmnožili škodcovia. Nevstupujme ešte na zmrznutý trávnik, aby mrazom skrehlé steblá trávy neodumierali a nevznikli tak vyholené miesta. Pokiaľ už v teplých oblastiach pôda rozmŕza, môžeme na trávnik pridať jemný kompost, poprípade založíme nový trávnik.
Skalničky sú na snehovú pokrývku, ktorá ich dobre chráni pred slnkom, zo svojich prirodzených stanovíšť v prírode zvyknuté. Pokiaľ nemajú obdobné podmienky vytvorené i v našich záhradách, rastlinky prikrývame čečinou. Sneh, ktorý odhrabávame zo záhradných chodníčkov, poprípade trávnika, využime na navrstvenie ku koreňom stromov, kde poslúži ako závlaha. Ak však máme v našej oblasti snehovej nádielky nedostatok, primerane zalievajme ozdobné stromy a kry.