Fotogaléria:

 

Pozor, premnožené huby likvidujú ihličnany

Všimli ste si v tomto období na boroviciach žlté až červené ihličie? Môže ísť o vysoko prenosné hubové ochorenie – sypavku borovú, ktorá postihuje najmä borovice, no ľahko sa prenesie i na cyprušteky, smreky či iné ihličnany. Ako ju spoznať a ako s ňou zatočiť vám poradíme v tomto článku.

 

Na Záhorí v týchto dňoch zaznamenávame rozsiahle masívne žltnutie ihličia borovíc, ktoré má na svedomí hubové ochorenie. U nás toto ochorenie najčastejšie spôsobujú huby Lophodermium seditiosum, Cyclaneusma minus, Lophodermella sulcigena alebo Phacidium. Výnimočne sa môže však objaviť i nebezpečná forma sypavky, ktorá spadá pod karanténnu ochranu.

 

Sypavky spôsobujú poškodenie ihlíc a následne neprirodzené neprimerané opadávanie ihličia.

Kedy sú borovice ohrozené


Bežným sypavkám prospievajú výkyvy počasia a vysoká vlhkosť. Najviac môžu uškodiť rastlinám v mladom veku, kedy veľká strata ihličia ohrozuje celkový fyziologický stav rastliny. Celkový rast rastliny sa spomalí a dokonca môže dôjsť až k úhynu stromu.
Ak sa na vašej borovici sfarbuje ihličie v podobe červených prúžkov, môže ísť o nebezpečnú formu sypavky, takzvanú červenú, prúžkovanú. Tú spôsobuje huba z rodu Mycosphaerella, ktorá už spadá pod európsku rastlinolekársku a fytokaranténnu legislatívu. V tomto prípade je potrebné už nahlásiť podozrivý výskyt regionálnemu fytoinšpektorovi, ktorý odoberie vzorku na diagnostiku a určí presného pôvodcu ochorenia a karanténne opatrenia podľa platnej legislatívy.

 

Ako môžeme ochrániť stromčeky

 

Rozširovaniu nákazy zabraňujú opakované fungicídne postreky, najlepšie pri vyšších vonkajších teplotách, nad 15 stupňov Celzia. Účinnými látkami sú mancozeb a carbendazim. Obvykle sa aplikujú v období, keď dochádza k infekcii (obvykle jún až september), nakoľko nasledujúcu jar po prejavení choroby môžu byť menej účinné. V takom prípade robíme mechanické opatrenia - odstraňujeme opadnuté infikované ihličie, aby sa zabránilo ďalšej infekcii.

 

Odporúčané prípravky na ochranu pred sypavkou:  
- Dithane M 45
- Dithane DG Neotec
- Novozir MN 80
- Ridomil Gold MZ 68 WG

 

 

Naše záhradné centrá:


Tvoríme pre budúcnosť

 

Jedno veľmi staré čínske príslovie hovorí: Ak chceš byť šťastný jeden deň, opi sa. Ak chceš byť šťastný jeden rok, ožeň sa. Ale ak chceš byť šťastný celý život, vybuduj si záhradu. Je to posolstvo, ktoré vždy fungovalo, funguje a bude fungovať. Viete si predstaviť, čo dokáže spraviť s Vami záhrada? Áno, správne. Záhrada zmení Váš život.

Siky Gardens je firma, ktorá nerobí len záhrady. Siky Gardens tvorí krajší svet.