Fotogaléria k článku:

 

Čo prináša október do našich záhrad?

Tento mesiac praje všetkým, ktorí chcú mať krásnu záhradku či predzáhradku. Október je mesiacom v znamení  menších i väčších zmien. Našim záhradám sa v tomto mesiaci oplatí venovať, pretože investovaná energia sa vám vráti niekoľkonásobne. Čo môžeme v tomto mesiaci pre naše záhrady urobiť?


1.    Zberáme a vysádzame

Okrem zberu úrody môžete využiť tento čas na výsadbu nových ovocných stromov. Iba dvakrát v roku možno sadiť voľnokorenné ovociny – na jar a na jeseň. Ak posadíte ovocné stromy práve teraz na jeseň, poďakujú sa vám skorším narašením na jar. V tomto mesiaci nájdete na pultoch záhradníctiev širší výber ovocných stromčekov ako obvykle – okrem klasických kontajnerových odrôd bývajú k dispozícii aj trpasličie, stĺpové i odrody vhodné do nepriaznivých podmienok.


2.    Zakladáme a rozširujeme okrasnú záhradu

Neprajné horúčavy sú už preč  a vy sa môžete s chuťou vrhnúť na revíziu a novú výsadbu i v okrasnej záhrade. Ak ste chceli zakladať živý plot, alebo sadiť vždy zelené dreviny – napríklad borovice, tisy alebo krušpány, teraz je najlepší čas. Nižšie teploty umožnia lepšie ujatie rastlín. Dobre si pozrite stanovisko pre výsadbu a stromčeky vyberajte práve podľa podmienok, ktoré im nový domov poskytne.

 

 

3.    Rozširujeme skalničky

Ak nemáte počas roka možnosť venovať sa pravidelne záhrade, ale radi by si svoju záhradu spestrili alebo zrevitalizovali, v tomto mesiaci si môžete založiť nenáročnú skalku. V záhradníctve vám poradia kombináciu vhodných rastlín tak, aby vám skalnička kvitla po celý rok. Vďaka správnemu výberu sukulentov môžete skalku umiestniť i na suché a problematické miesta, ktoré tak dostanú novú, krajšiu tvár.


4.    Zakladáme nový trávnik a udržiavame starý

Chladnejšie, vlhké počasie praje založeniu nového trávnika, či už výsevom alebo položením trávneho koberca. Staré trávniky je vhodné prevzdušniť. Vertikuláciou sa zbavíte pozostatkov pokosenej trávy, odumretých rastlín, machov, či buriny, ktoré blokujú prísun živín ku koreňom trávy. Trávnik v októbri kosíme pravidelne, i keď už menej často. Koncom októbra kosíme posledný krát, aby trávnik stihol do mrazov ešte podrásť.

 

 5.    Zakladáme vresoviská

Kyslomilné vresy v jesennej záhrade vytvárajú nádherný farebný koberec. Okrem rozmanitých farieb príde s vresmi do vašej záhrady nový život, keďže tieto rastliny priťahujú včely. Ak ste si v septembri nezaložili vresovisko, október poskytuje ideálnu príležitosť. Výsadbu môžete doplniť obľúbeným javorom dlaňovitolistým, azalkou, či rododendronom. Z ihličnanov môžete do vresoviska použiť borievky alebo borovice.


6.    Vysádzame, presvetľujeme, zrezávame

V októbri vysádzame cibuľoviny a dvojročné rastliny – sirôtky, nezábudky. Všetky odkvitnuté letničky odstránime zo záhonov a záhony starostlivo prerýľujeme. Krom a trvalkám odstraňujme odkvitnuté kvety, zbierame z trávnika popadané lístie, výdatne zavlažujeme vždyzelené a ihličnaté dreviny, aby ľahšie zvládali zimu. Vykonáme ich udržiavací, presvetľovací, zmladzovací, príp. tvarovací rez.


7.    Chránime pred prvými mrazmi

Koncom októbra ukončíme letnenie izbových rastlín a včas ich prenesieme do bytu. Rastliny na záhrade prihnojíme organickým hojivom, kompostom alebo hnojivom určeným na jesennú výživu s vyšším množstvom draslíka, ktoré pomôže spevneniu a vyzretiu pletív. Pod vresovce prisýpame pohrabané ihličie a korene nízko rastúcich rastlín prikryjeme pokosenou, vysušenou trávou, aby sme im zabezpečili ochranu pred prvými mrazmi.

 

Ak ste sa rozhodli pre väčšie zmeny vo svojej záhrade, teraz je na ne správny čas. Zverte sa do rúk odborníkov a nechajte si nakresliť svoju záhradu snov v Siky Gardens.

 

 

Naše záhradné centrá:


Tvoríme pre budúcnosť

 

Jedno veľmi staré čínske príslovie hovorí: Ak chceš byť šťastný jeden deň, opi sa. Ak chceš byť šťastný jeden rok, ožeň sa. Ale ak chceš byť šťastný celý život, vybuduj si záhradu. Je to posolstvo, ktoré vždy fungovalo, funguje a bude fungovať. Viete si predstaviť, čo dokáže spraviť s Vami záhrada? Áno, správne. Záhrada zmení Váš život.

Siky Gardens je firma, ktorá nerobí len záhrady. Siky Gardens tvorí krajší svet.